Committee Members

As members of the student body, we have a lot of things to do. We form the student body representatives and the student body council, but we also have seats in other committees. You can see who is elected as what on this page.

Functions within the student body

Student Body Representatives

The student body representatives (FSV, germ. Fachschaftsvertretung) is currently comprised of:

  • Dominik Wührer (chairperson)
  • Kira Bungert (deputy chairperson)
  • Benedikt Bastin
  • Pascal Diekmeier
  • Ilka Fisser
  • Lennart Haas
  • Christoph Heinen
  • Nicholas Kreimeyer
  • Jennifer Kroppen
  • Nicolas Mittelstädt
  • Rahel Müller
  • Gina Muuss
  • Matthias Neidhardt
  • Felix Pehla
  • Sefa Pilavci
  • Justin Schmitz
  • Lea Rebecca Silberberg
  • Sven Zemanek

Fachschaftsrat / Student Body Council

The student body council (FSR, germ. Fachschaftsrat) is currently comprised of:

  • Rahel Müller (chairperson)
  • Gina Muuss (deputy chairperson)
  • Alexander Abeler (financial officer)
  • Benedikt Bastin
  • Jonas Cremer
  • Bettina Esser
  • Ilka Fisser
  • Christoph Heinen
  • Nicholas Kreimeyer
  • Jennifer Kroppen
  • Nicolas Mittelstädt
  • Felix Pehla
  • Armin Richter
  • Lara Schmalenstroer
  • Lea Silberberg
  • Gemma van der Voort

Cash Auditors

  • Manfred Paul

Student Bodies’ Conference

  • Ilka Fisser
  • Christoph Heinen

Further Boards and Committees

Examination Board Members

(Contact for problems with exams)

Examination Board B.Sc. Computer Science / B.Sc Cyber Security

  • Gina Muuss
  • Rahel Müller
  • Jennifer Kroppen (deputy)
  • Bettina Esser (deputy)

Examination Board B.Sc. Informatik according to examination regulation 2011

  • Rahel Müller
  • Nico Mittelstädt (deputy)

Examination Board M.Sc. Computer Science

  • Benedikt Bastin
  • Lennart Haas (deputy)

Examination Board Life Science Informatics

  • Gemma van der Voort
  • Maren Philipps (deputy)

Institute’s Managing Board

  • Matthias Neidhardt
  • Lennart Haas
  • Christoph Heinen
  • Lea Silberberg

deputy members:

  • Dominik Wührer
  • Rahel Müller
  • Jennifer Kroppen
  • Gina Muuss

Department’s Managing Board

  • Gina Muuss
  • Lennart Haas
  • Dominik Wührer
  • Rahel Müller
  • Christoph Heinen
  • Lea Silberberg

deputy members:

  • Matthias Neidhardt
  • Jennifer Kroppen
  • Jonas Cremer
  • Felix Pehla

Committee for the Improvement of Quality of Teaching

  • Felix Pehla
  • Alexander Abeler
  • Gina Muuss
  • Jonas Cremer
  • Ilka Fisser

deputy members:

  • Lennart Haas
  • Nicholas Kreimeyer
  • Kira Bungert
  • Benedikt Bastin
  • Dominik Wührer

Library Committee

  • Jennifer Kroppen
  • Ilka Fisser (deputy)

Evaluation Project Group

  • Felix Pehla
  • Ilka Fisser
  • Christoph Heinen
  • Jonas Cremer

Finance Committee

  • Alexander Abeler
  • Dominik Wührer (deputy)

Committee for the new buildings

  • Arthur Lackner
  • Lennart Haas
  • Sabrina Amft (deputy)
  • Nils Dengler (deputy)

Studienbeirat (Mat.-Nat.-Fakultät)

  • Christoph Heinen
  • Lea Silberberg
  • Sandra Höltervennhoff
  • Johann Ossenkopf

Qualitätsverbesserungskommission (Mat.-Nat.-Fakultät)

  • Christoph Heinen (deputy)
  • Johann Ossenkopf (deputy)

Search Committees

W2 Praktische Informatik: Data Science und Intelligente Systeme

  • Dominik Wührer
  • Nils Dengler

W3 Computational Analytics / Praktische Informatik

  • Dominik Wührer
  • Matthias Neidhardt

WANKA W1TTW2

  • Gina Muuss
  • Matthias Neidhardt

W2 High Performance Computing/Höchstleistungsrechnen

  • Dominik Wührer
  • Matthias Neidhardt

W2 Visual Computing

  • Lennart Haas
  • Marco Pinno

Dauerstelle Abt.3

  • Lennart Haas
  • Lea Silberberg

W1 Tenure Track Mensch-Maschine Interaktion mit einem Schwerpunkt auf Security

  • Christoph Heinen
  • Lennart Haas

W3 Computational Analytics / Praktische Informatik

  • Christoph Heinen
  • Lennart Haas

Further student body functions

Mailing List Administrators

  • Christoph Heinen
  • Nicholas Kreimeyer
  • Dominik Wührer

Lecture Evaluation

  • Felix Pehla
  • Jonas Cremer

Inform

  • Rahel Müller
  • Benedikt Bastin
  • Bettina Esser
  • Nicolas Mittelstädt

First Semester Welcoming

  • Nicolas Mittelstädt

Mailwatcher

  • Felix Pehla

Party

vacant

Root

  • Armin Richter
  • Nicholas Kreimeyer
  • Gina Muuss
  • Felix Pehla
  • Kjell Graf

Minutes of Examination

  • Bettina Esser

Conference of Computer Science Student Bodies

  • Ilka Fisser
  • Jennifer Kroppen

Storage & Drinks

  • Rahel Müller
  • Gina Muuss

Web Editorial & Social Media

  • Ilka Fisser

Scripts

  • Nicholas Kreimeyer
  • Arthur Lackner
  • Christoph Heinen

Rooms

  • Gina Muuss
  • Rahel Müller
  • Nico Mittelstädt

Wiki-Watcher

  • Ilka Fisser

Lockers

  • Bettina Esser
  • Dominik Wührer

Event Management

vacant

Teaching Degree Program

  • Alexander Mertes

Examination Regulations

  • Lennart Haas
  • Rahel Müller
  • Lennart Haas
  • Jennifer Kroppen

Student Body Networking

  • Ilka Fisser
  • Christoph Heinen
  • Jennifer Kroppen

Barbecue

  • Dominik Wührer
  • Armin Richter

NatFak Festival

  • Justin Schmitz